Czym są towary niebezpieczne?

image_pdfimage_print

Aby móc mówić o transporcie towarów niebezpiecznych (ADR) warto wyjaśnić czym są towary niebezpieczne, które wymagają tak szczególnego traktowania, aby móc je przewieźć z jednego punktu do drugiego.

Definicja towaru niebezpiecznego

Oczywiście pierwszą definicję możemy znaleźć w umowie międzynarodwoej ADR, gdzie „towary niebezpieczne” oznaczają materiały i przedmioty, których przewóz na podstawie ADR dopuszczony wyłącznie na warunkach w niej określonych. Czy jest to wystarczająca odpowiedz na pytanie czym są towary niebezpieczne? Niekoniecznie, dlatego warto przedstawić inne definicje towaru niebezpiecznego.

Zdecydowanie lepszą definicją jest ta, przedstawiona przez panów Grzegorczyka i Buchcara, którzy wskazują, że “towary niebezpieczne to materiały i przedmioty, które ze względu na stwarzane przez nie zagrożenia dla ludzi i środowiska, mogą być przewożone jedynie w określonych warunkach” (1).  Marek Różycki wskazuje również na specyfikę towarów niebezpiecznych. „Charakteryzują  się one właściwościami, które w sposób nagły mogą doprowadzić do nagłego i niebezpiecznego zdarzenia. Najczęściej myśli się o pożarze, poważnym zatruciu ludzi lub środowiska, zniszczeniu mienia czy śmierci ludzi”(2).


Towary niebezpieczne to są materiały i przedmioty, które ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne, mogą w sposób nagły i niekontrolowany, narazić na zagrożenie ludzi i środowisko. Z tego powodu warunki transportu tego typu towarów są ściśle określone w przepisach prawnych. 


Towar niebezpieczny a numer UN

Uznawania materiału/przedmiotu za towar niebezpieczny to już domena wyspecjalizowanych jednostek, które na postawie obowiązujących kryteriów przypisują, bądź nie, numer UN. Każda substancja niebezpieczna ma również  swoją kartę charakterystyki. W sekcji 14 tej karty podane są informacje dotyczące transportu i właśnie tam należy szukać właściwego numeru UN.

Z punktu widzenia uczestnika ruchu (przewoźnika, nadawcy, odbiorcy) za towary niebezpieczne będziemy uznawać tylko te towary, które mają przypisany czterocyfrowy numer UN. Numer ten należy podać podczas zlecenia transportowego lub o niego poprosić. Bez tego numeru nie można przygotować bezpiecznego transportu, ponieważ ten numer to identyfikacja, imię i nazwisko towaru niebezpiecznego. Przewoźnik bez znajomości numeru UN nie powinien podejmować tego typu ryzykownego zlecenia. Nadawca natomiast jeśli chce być postrzegany jako kompetentny i rzetelny partner, powinien posiadać podstawową wiedzę na temat nadawanych przez niego do przewozu towarów, zwłaszcza jeśli są to towary niebezpieczne.

Stan prawny na 05.09.2018

PODSTAWA PRAWNA:

  • K. Grzegorczyk, R. Buchcar, Towary niebezpieczne. Transport w praktyce, Błonie: ADeR 2009, s.6
  • M. Różycki,  Towary niebezpieczne w praktyce. Bezpieczne operacje transportowe towarów niebezpiecznych, Mikołów 2011, s. 8.

Źródło: http://niebezpiecznalogistyka.pl

Sylwia Zielińska

Doradca ds. bezpieczeństwa ( ADR, IMDG - Code) , prawnik, logistyk, wykładowca akademicki i certyfikowany trener. Od 2003 roku związana z branżą logistyczną, gdzie zajmuje się doradztwem i szkoleniami. Na co dzień pomaga firmom realizować skomplikowane obowiązki w zakresie transportu/załadunku/rozładunku oraz magazynowania towarów niebezpiecznych.

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.