Dziura w drodze i co dalej?

image_pdfimage_print
  • Aby móc dochodzić odszkodowania dobrze udokumentuj samą szkodę
  • Zrób zdjęcia uszkodzenia jak i zbieraj paragony oraz faktury za naprawę swojego pojazdu
  • Odszkodowanie należy się, jeśli gdy szkoda wynika z zaniedbań leżących po stronie zarządcy drogi

Jak co roku zima pozostawiła po sobie liczne ubytki w drogach. Dotkliwie doświadczają tego kierowcy, którzy narażeni są na różnego rodzaju awarie podczas jazdy samochodem. Sprawdź co zrobić w sytuacji, kiedy najechałeś na taką dziurę i uszkodziłeś swój pojazd.

Pierwsze kroki po uszkodzeniu samochodu

Najważniejszą rzeczą jest odpowiednie udokumentowanie odniesionej szkody. Rozejrzyj się dookoła, może w pobliżu są osoby, które widziały to zdarzenie i będą skłonne napisać Ci takie oświadczenie. Zadbaj o to, aby taka osoba podała Ci swoje dane adresowe; jej zeznania bowiem mogą przydać się później podczas procesu dochodzenia odszkodowania. Jeśli nikt nie widział samego zdarzenia albo nikt nie chce Ci pomóc to nie przejmuj się, bez tego też sobie poradzisz. Wykonaj telefon na Policję albo do Straży Miejskiej i poproś o ich interwencję. Funkcjonariusze obejrzą co się stało i spiszą odpowiednią notatkę służbową. Zapoznaj się dokładnie z jej treścią zanim podpiszesz dokument – sprawdź, czy dokładnie opisali miejsce zdarzenia, przyczynę oraz zakres uszkodzeń. Ten dokument wiele Ci ułatwi przy dochodzeniu odszkodowania.

W międzyczasie we własnym zakresie zrób zdjęcia dziury, zarówno z bliska jak i z szerszej perspektywy. Umożliwi Ci to później dokładne wskazanie miejsca, w którym znajdował się ubytek w nawierzchni. W ten sposób nikt nie będzie mógł Ci zarzucić, że do zdarzenia doszło akurat w tym, a nie innym miejscu. Zdjęcie okolicy powinno obejmować jakieś charakterystyczne punkty, np. zabudowania, znaki drogowe, itp. Jeśli na poboczu znajdują się tzw. słupki pikietażowe (tj. słupki z numeracją kolejnych kilometrów drogi) to zadbaj, aby i one znalazły się na fotografii. Jeżeli uszkodzenia samochodu są widoczne (np. odkształcenie felgi) to zrób też ich zdjęcia.

Odpowiednio udokumentuj wysokość szkody

Nie musisz czekać z naprawą samochodu do momentu wypłaty odszkodowania. Oczywiste jest, że używanie samochodu jest w dzisiejszych czasach koniecznością, a likwidowanie szkody często jest długie i wymaga sporego zaangażowania z Twojej strony. Pamiętaj, aby zbierać wszystkie paragony i faktury za naprawę swojego pojazdu. Jeśli mechanik nie chce wystawić Ci faktury, to poproś chociażby o kalkulację kosztów naprawy. Jeżeli byłeś zmuszony holować pojazd z miejsca zdarzenia – poproś o odpowiednią fakturę.

Kto odpowiada za szkodę?

Przyszedł czas, aby ustalić kto jest odpowiedzialny za szkodę powstałą w Twoim pojeździe. Po pierwsze musisz określić, czy ta droga jest drogą „prywatną”, czy publiczną. Jeśli „prywatną” – zgłoś się do jej właściciela. W praktyce może się okazać, że jest to tzw. droga wewnętrzna, której zarządcą jest np. wspólnota, czy spółdzielnia mieszkaniowa. Jeżeli ma status publicznej – musisz ustalić kto nią zarządza. Tutaj możliwości jest wiele. Zacznij od określenia, czy droga jest drogą kategorii gminnej, powiatowej, wojewódzkiej, czy krajowej. Z pomocą przyjdzie Ci Internet, gdzie znajdziesz odpowiednie spisy, czy uchwały. Teraz sprawa jest prosta – swoje roszczenia zgłaszasz do odpowiedniego zarządcy drogi w gminie, powiecie, województwie lub do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Opisz dokładnie co się stało i jakie szkody poniosłeś. Z reguły w takiej sytuacji zarządca drogi poinformuje Cię o ubezpieczycielu, który odpowiada za zdarzenia w okresie, kiedy uszkodziłeś samochód. Teraz pozostaje uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wypłatę odszkodowania. Jeżeli ubezpieczyciel lub zarządca drogi odmówi – czeka Cię droga sądowa.

Za co odpowiada zarządca drogi?

Odpowiedzialność zarządcy drogi jak i ubezpieczyciela opiera się na zasadzie winy. Musisz zatem wykazać, że uszkodzenia w Twoim pojeździe powstały na skutek zawinionych działań (zaniechania) osób odpowiedzialnych za utrzymanie nawierzchni w odpowiednim stanie. Co istotne, pomiędzy szkodą a działaniem (zaniechaniem) zarządcy musi istnieć adekwatny związek przyczynowy. Oznacza to, iż uszkodzenie samochodu musi powstać na skutek wjechania w ubytek na jezdni.

Podstawowym obowiązkiem zarządcy drogi jest utrzymywanie nawierzchni drogi chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą, z wyjątkiem części pasa drogowego. Ma on również obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli stanu dróg, wykonywania robót inwentaryzacyjnych, utrzymaniowych i zabezpieczających. Drogi muszą być także dobrze oznakowane. Jeżeli zarządca drogi nieprawidłowo wykonuje swoje obowiązki to wówczas wystąpienie szkody rodzi jego odpowiedzialność odszkodowawczą. Oczywiście ciężar udowodnienia, że do nich doszło ciąży na osobie, która dochodzi odszkodowania.

Podsumowanie

Jeżeli po wjechaniu w dziurę na drodze uszkodziłeś samochód to pamiętaj, że należy Ci się odszkodowanie w sytuacji, gdy szkoda wynika z zaniedbań leżących po stronie zarządcy drogi. Możesz domagać się zarówno wyrównania poniesionej szkody, jak i korzyści które utraciłeś na skutek tego zdarzenia. Przygotuj się na to, że uzyskanie odszkodowania nie zawsze będzie szybkie i proste, ale zrób wszystko aby odpowiednio udokumentować i zgłosić swoje roszczenia. Jeżeli napotykasz na trudności, z którymi nie jesteś w stanie sobie poradzić zapraszamy do kontaktu – opisz dokładnie swój problem, a postaramy Ci się pomóc.

Źródło: www.prostowprawo.pl

Rafał Puto

Rafał Puto

Adwokat specjalizujący się w prawie drogowym z uwzględnieniem problematyki prawa transportowego. W obszarze jego zainteresowań znajduje się również problematyka dochodzenia roszczeń związanych z ubezpieczeniami komunikacyjnymi oraz OC przewoźnika. Słuchacz podyplomowych studiów z zakresu branży TSL organizowanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.