Legalizacja dokumentów i sprzedaż towarów z Polski do Uzbekistanu

image_pdfimage_print

Pytanie czytelnika


Jako firma produkcyjna rozpoczęliśmy sprzedaż towarów z Polski do klienta w Uzbekistanie. Sprzedaż towaru jest dokonywana przez spółkę brytyjską, która jest także faktycznym właścicielem towaru produkowanego przez naszą firmę, natomiast sama dostawa dokonywana jest z magazynu dystrybucyjnego w Polsce. Przy pierwszej dostawie reprezentująca firmę agencja celna wystawiła deklarację eksportową wraz z Certyfikatem pochodzenia. Towar jednak nie został odprawiony ze względu na brak dodatkowych dokumentów sprzedażowych, wymaganych przez urząd celny w Uzbekistanie: faktury i tzw. “delivery note”, zalegalizowanych przez właściwą izbę handlową.

Pytanie: Na czym polega legalizacja dokumentów oraz gdzie i w jakiej instytucji powinno się ją dokonać?


Odpowiedź eksperta


Może się zdarzyć, że partner zagraniczny, z którym rozpoczęliśmy współpracę, będzie wymagał zalegalizowania dokumentu handlowego, aby mogło dojść do transakcji sprzedaży i aby mógł on bez problemu odprawić zakupiony towar w swoim kraju. Usługą legalizacji mogą zostać objęte różnego rodzaju dokumenty stosowane w handlu międzynarodowym. Mogą być to dokumenty handlowe, jak faktura, WZ, czy świadectwa i zaświadczenia urzędów państwowych oraz samorządowych. Najczęściej pojawia się konieczność legalizowania dokumentów przez ministerstwa, izby handlowe, czy właściwe ambasady.

W powyższej sytuacji podmiotem sprzedającym jest spółka zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, która dla celów celno-podatkowych zarejestrowana jest jako płatnik podatku od towarów i usług, tj. posiada polski nr VAT. Oznacza to, że, w przypadku, gdy klient wymaga zalegalizowania faktury, czy innych dokumentów handlowych, właściwą izbą handlową powinna być izba w Wielkiej Brytanii. Jedną z instytucji, która jest upoważniona do legalizowania dokumentów handlowych jest HMRC (tj. Her Majesty’s Revenue and Customs), czyli Brytyjski Urząd Celno-Podatkowy. Dopuszcza on legalizację, jeśli zostaną spełnione następujące warunki:

  • Przedsiębiorca jest zarejestrowany w Wielkiej Brytanii;
  • Dokumenty handlowe zostały wystawione przez firmę zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii;
  • Przedsiębiorca dostarczy właściwe dokumenty rejestracyjne lub właściwy numer rejestrowy firmy;
  • Złoży właściwy wniosek o legalizację dokumentów handlowych;
  • Dostarczy dokumenty elektronicznie do Wydziału Legalizacji HMRC;
  • Opłaci wniosek elektronicznie.

Dodatkowym wymogiem w przypadku faktury sprzedażowej jak i WZ będzie potwierdzenie tego dokumentu z oryginałem przez właściwego prawnika czy notariusza, który posiada uprawnienia do wykonywania tego zawodu zdobyte w Wielkiej Brytanii. Spełniając te wymogi dokumenty będą mogły zostać zalegalizowane bez zbędnych problemów, a po ich dostarczeniu klientowi umożliwią mu odprawienie przesyłki w Uzbekistanie, a tym samym sprzedaż zakupionych towarów jego rodzimym klientom. Jeśli chodzi o czas legalizacji, to cały proces powinien zająć ok. 5 – 10 dni łącznie.

Źródło informacji:

HMRC, https://www.gov.uk/get-document-legalised

Chciałbyś zadać pytanie naszemu ekspertowi?

Proces uzyskania odpowiedzi jest prosty!

3 kroki - porady prawne PiL 2016

Tak, chcę zadać nowe pytanie ekspertowi >>

Anna Żurawiecka

Prawnik i politolog; od 2015 r. agent celny; dodatkowo absolwentka Polsko-Amerykańskiej Szkoły Przywództwa. Ekspert z kilkuletnim doświadczeniem w logistyce i Trade Compliance w polskich i międzynarodowych firmach z branży logistycznej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG. Biegle posługuje się jęz. angielskim.

Sprawdź również

Komentarze do artykułu:

  1. Mam przypadek, że firma występuje w podobnej roli, tzn. produkcja następuje w PL ale właścicielem i sprzedającym towary z magazynu dystrybucyjnego w PL jest firma szwajcarska posiadająca polski numer VAT. Praktyką jest zatwierdzanie dokumentów handlowych (Certyfikatu Pochodzenia/ Certyfikatu FORM A/faktur) w najbliższej Izbie Handlowej w PL. Czy takie działanie jest nieprawidłowe? Dodam, że nie było do tej pory z tego tytułu ‘reklamacji’ ze strony importera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.