Tymczasowa klasyfikacja celna towarów w Wielkiej Brytanii po Brexit

image_pdfimage_print

Dnia 13 marca 2019 Brytyjski Urząd Celno-Podatkowy (HMRC) opublikował Tymczasowe stawki celne (taryfy) na przywóz po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Zgodnie z opublikowaną informacją, jeśli Wielka Brytania opuści UE bez żadnego porozumienia (tzw. „no-deal scenario”) przedsiębiorcy brytyjscy importujący towar z UE będą zobowiązani do złożenia deklaracji importowej do towarów importowanych do brytyjskiego Urzędu Celnego raz zapłaty cła według określonych stawek celnych (taryfy) określonych w opublikowanym materiale.

Od kiedy Tymczasowe Stawki Celne?

Tymczasowe stawki celne zaczną obowiązywać od dnia 29 marca 2019 r. od godz. 23:00 przez kolejne 12 miesięcy.

Aby sprawdzić wielkość taryfy celnej należy wejść na stronę HMRC pod wskazany >>> Link <<<

Preferencyjna stawka celna

W przypadku preferencyjnej stawki celnej, należy pamiętać, że będzie ona miała zastosowanie tylko i wyłącznie jeśli kraj pochodzenia towaru:

  • ma umowę o wolnym handlu z Wielką Brytanią;
  • jest częścią Uogólnionego schematu preferencji.

W przypadku stawek taryfowych dla najbardziej uprzywilejowanych państw (MFN), to warto pamiętać, że jeśli preferencyjna stawka taryfowa nie ma zastosowania, przedsiębiorca brytyjski zobowiązany jest zapłacić cło według stawki opublikowanej w w/w komunikacie. Jeśli natomiast obowiązuje stawka kontyngentu taryfowego, istnieje możliwość złożenia wniosku o przywóz ograniczonej kwoty po obniżonej stawce celnej (taryfy). Zadeklarowanie kontyngentu będzie możliwe za pomocą numeru zamówienia TRQ.

Podsumowanie

Podsumowując, tymczasowe stawki celne zostały opublikowane przez Rząd Brytyjski, ale będą one miały zastosowanie tylko i wyłącznie, jeśli Wielka Brytania opuści struktury Unii Europejskiej bez porozumienia. Dokumenty zaprezentowane są wersjami roboczymi. Ostateczne wersje zostaną przesłane wraz z właściwym prawodawstwem, które będzie podlegać zatwierdzeniu przez Parlament Zjednoczonego Królestwa. W sytuacji braku znalezienia swojego towaru w tymczasowej bazie taryfowej, jest to równoznaczne z tym, że będą one miały zerową stawkę celną (taryfę). Warto pamiętać, że sytuacja wokół Brexit’u nie jest stabilna i należy się liczyć z faktem, że codziennie pojawiają się nowe fakty, które wpływają na ostateczny wygląd operacji celnych na obszarze Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez nią struktur UE.

Stan prawny na 21.03.2019

ŹRÓDŁO:

https://www.gov.uk/guidance/check-temporary-rates-of-customs-duty-on-imports-after-eu-exit

https://www.gov.uk/government/publications/temporary-rates-of-customs-duty-on-imports-after-eu-exit

Anna Żurawiecka

Prawnik i politolog; od 2015 r. agent celny; dodatkowo absolwentka Polsko-Amerykańskiej Szkoły Przywództwa. Ekspert z kilkuletnim doświadczeniem w logistyce i Trade Compliance w polskich i międzynarodowych firmach z branży logistycznej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG. Biegle posługuje się jęz. angielskim.

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.