„Vademecum Logistyki” – recenzja

image_pdfimage_print
Redakcja Sabina Kauf, Ewa Płaczek, Adam Sadowski, Jacek Szołtysek, Sebastian Twaróg
Wydawnictwo Difin S.A.
Rok wydania 2016
Liczba stron 196
ISBN 978-83-8085-077-4
Zakup książki przez Internet Księgarnia Difin

Zrozumienie logistyki i zasad nią rządzących jest bardzo istotne we współczesnym zarządzaniu. Wpływa ono bowiem efektywność przedsiębiorstwa, które dzięki lepszemu dostosowaniu swoich procesów logistycznych może stać się konkurencyjnym na rynku. Dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z logistyką polecamy książkę „Vademecum Logistyki”, które wprowadzi każdego w temat systemów i procesów logistycznych.

Czym jest Logistyka i zarządzanie logistyczne?

Autorzy publikacji „Vademecum Logistyki” rozpoczynają swoją książkę od wyjaśnienia pojęcia logistyki. Nie powołują się przy tym na sformalizowane definicje tego pojęcia, lecz starają się w najprostszy sposób wyjaśnić, czym ona jest, a czym nie jest. Odwołują się przy tym do takich pojęć jak ekonomiczność, korzystność, czy skuteczność. W prosty sposób tłumaczą również pojęcie zarządzania logistycznego opierając się przy tym na jasnej grafice prezentującej jego istotę. Wszystko to prezentowane jest na tle historii rozwoju logistyki jako nauki.

Jak rozumieć system logistyczny

Jak wskazują autorzy, system logistyczny jest jednym z ważniejszych pojęć w logistyce. Określa on bowiem, jakie procesy w nim zachodzą oraz jakie czynności powinny zostać dokonane, aby przepływ materiałów, czy informacji był spójny i zorganizowany. Odwołują się oni przy tym do ciekawych przykładów, tabeli prezentujących np. fazy systemu logistycznego czy zadają pytania i udzielają odpowiedzi, które jasno prezentują zagadnienia systemu i tłumaczą jego cechy.

Elementy łańcucha dostaw

Sam proces, który zachodzi w ramach systemu logistycznego można nazwać łańcuchem towarów / łańcuchem dostaw. W jego zakres wchodzi wiele transakcji – od kupna materiałów potrzebnych do produkcji, produkcja, po sprzedaż wyrobu gotowego. Wszystkie działania podjęte w ramach łańcucha dostaw mają wpływ na konkurencyjność firmy jak i na efektywność podejmowanych przez nią działań. Autorzy prezentują wiele przykładów z życia, które ułatwiają zrozumienie procesu logistycznego i jego poszczególnych elementów. Przedstawiają oni również w przystępny sposób strategie konkurencyjne i logistyczne wyjaśniając przy tym relacje, jakie zachodzą między tymi koncepcjami.  Następnie omawiają elementy łańcucha dostaw od zaopatrzenia po logistykę dystrybucji (włączając w to transport i magazynowanie).

Czy obsługa klienta jest ważna w zarządzaniu logistycznym?

Obsługa klienta jest ważnym elementem procesu logistycznego, ponieważ odzwierciedla jakość funkcjonowania systemu logistycznego. Wyzwaniem, jakie stoi przed przedsiębiorstwami w tym obszarze to uzyskanie jak największej satysfakcji klienta, który w konsekwencji może powrócić do firmy w celu ponownego zakupu produktu. Autorzy prezentują elementy logistycznej obsługi klienta wskazując na etap przedtransakcyjny, transakcyjny i potransakcyjny. Dodatkowo przedstawiają przykładowe kryteria, według których będziemy w stanie mierzyć efektywność obsługi klienta i realizacji przez firmę zleceń do klienta.

Aspekty kosztowe w logistyce

Interesującym rozdziałem, jaki możemy znaleźć w publikacji, jest ten dotyczący kosztów w logistyce. Dlaczego? Dlatego, że koszty stanowią podstawę w zarządzaniu logistycznym ukierunkowanym na przepływ strumieni z materiałami i informacją w przedsiębiorstwie. Zgodnie z ideą zarządzania logistycznego – koszty te powinny być na takim poziomie, aby móc zapewnić stały rozwój firmy, wzrost jej konkurencyjności i satysfakcję klienta. Autorzy prezentują metody identyfikacji kosztów logistycznych prezentując to w sposób jak najbardziej przejrzysty i posługując się przy tym jasną tabelą prezentującą podział kosztów w logistyce. Dodatkowo autorzy posługują się licznymi przykładami, które umożliwiają zrozumienie tematyki kosztów w przedsiębiorstwie, sposobu ich liczenia. Wyjaśniają również co daje rachunek kosztów działań w nowoczesnych zarządzaniu.

Podsumowanie

Książka „Vademecum Logistyki” jest pozycją dość inną od dotychczasowych, z jakimi miałam do czynienia. Poleciałbym ją wszystkim tym, którzy chcieliby zapoznać się z tematyką logistyki, zrozumieć jej procesy, czy elementy zarządzania łańcuchem dostaw. Prezentuje ona bowiem w sposób jasny jak działa proces logistyczny i jakie są jego podstawowe elementy. Jest to książka bardziej praktyczna, a przez to zdecydowanie lepiej będzie trafiać do osób „laików” w tematyki logistycznej. Również książka może być przydatną dla osób, które zaczynają swoją pracę w działach logistycznych nie posiadających przy tym odpowiedniej logistycznej wiedzy.

plusPLUSY MONOGRAFII „VADEMECUM LOGISTYKI”:

  • Przejrzystość treści;
  • Spora ilość przykładów i prostych grafik ułatwiających zrozumienie poruszanego tematu;
  • Praktyczne problemy poruszane w przykładach;
  • „Łatwość” w czytaniu;
  • Przystępna cena książki;

minusMINUSY MONOGRAFII „VADEMECUM LOGISTYKI”:

  • Ogólnikowość;
  • Można by pomyśleć o wprowadzeniu pytań sprawdzających pod każdą omawianą tematyką / rozdziałem.

NASZA OCENA: 7 out of 10 stars (7 / 10)

Anna Żurawiecka

Prawnik i politolog; od 2015 r. agent celny; dodatkowo absolwentka Polsko-Amerykańskiej Szkoły Przywództwa. Ekspert z kilkuletnim doświadczeniem w logistyce i Trade Compliance w polskich i międzynarodowych firmach z branży logistycznej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG. Biegle posługuje się jęz. angielskim.

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.