Kiedy można wystawić długoterminową deklarację dostawcy?

image_pdfimage_print

Pytanie czytelnika

Jako firma wysyłamy palety drewniane do Niemiec  i Austrii. Produkowane są one w naszym zakładzie w Polsce z drewna pochodzącego z Lasów Państwowych. Teraz fabryka z Austrii chciałaby otrzymać deklarację zgodnie z rozporządzeniem Rady WE 1207/2016.

Pytanie: Jaki dokument powinniśmy wystawić?

Odpowiedź

Aktualnie kwestia długoterminowych deklaracji została uregulowana w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji Europejskiej nr 2016/2447 (wspomniane Rozporządzenie 1207/2001 zostało uchylone dnia 30/04/2016).

Dodatkowo:

 1. Pochodzenie preferencyjne – zostało określone w art. 64 ust. 2 – 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego Unijny Kodeks celny (UKC);
 2. Pochodzenie niepreferencyjne – art. 59 – 63 UKC.

Zgodnie z art. 62 Rozporządzenia 2015/2447 w przypadku, gdy dostawca regularnie dostarcza danemu eksporterowi lub przedsiębiorcy przesyłki towarów oraz gdy oczekuje się, że status pochodzenia towarów zawartych we wszystkich tych przesyłkach będzie jednakowy, dostawca może sporządzić jedną deklarację obejmującą późniejsze przesyłki takich towarów (tzw. długoterminowa deklaracja dostawcy). Długoterminowa deklaracja dostawcy może zostać sporządzona na okres ważności do dwóch lat od daty jej sporządzenia.

Istnieje też możliwość sporządzenia długoterminowej deklaracji dostawcy z mocą wsteczną dla towarów dostarczonych przed jej sporządzeniem. Taka długoterminowa deklaracja dostawcy może zostać sporządzona z okresem ważności do jednego roku przed datą jej sporządzenia. Okres ważności kończy się w dniu, w którym długoterminowa deklaracja dostawcy została sporządzona.

Należy pamiętać, że deklaracja dostawcy musi być opatrzona własnoręcznym podpisem dostawcy. Jeżeli jednak zarówno deklarację dostawcy, jak i fakturę sporządzono w formie elektronicznej, mogą one być uwierzytelnione elektronicznie; dostawca może też złożyć eksporterowi lub przedsiębiorcy pisemne zobowiązanie, w którym przyjmuje pełną odpowiedzialność za każdą deklarację dostawcy, która identyfikuje go tak, jak gdyby była podpisana przez niego własnoręcznie.

Długoterminowa Deklaracja o statusie preferencyjnego / niepreferencyjnego  pochodzenia bardzo zależy od tego, gdzie Państwa klient z Niemiec i Austrii chciałby następnie zakupione towary eksportować. W zależności bowiem od jego zamiarów i kierunku eksportu można wystawić certyfikat o pochodzeniu, który umożliwi następnie odbiorcy zastosowanie preferencyjnej stawki przy deklarowaniu towaru do jego urzędu celnego bądź też nie. W tym kontekście zalecamy, aby poprosić klienta o wskazanie tych kierunków (najlepiej w uzupełnionym częściowo wzorze deklaracji). Następnie będzie można prawidłowo określić, czy taki dokument jest możliwy do wystawienia w kontekście także podpisanych przez UE bilateralnych umów z innymi krajami dotyczącego preferencyjnego statusu.

Zgodnie z art. 63 rozporządzenia 2447/2016 dla produktów, które uzyskały status preferencyjnego pochodzenia, deklaracje dostawcy sporządza  się w  sposób  opisany  w  załączniku  22-15.  Jednakże  długoterminowe  deklaracje  dostawców  dla  tych  produktów  sporządza  się  w sposób opisany  w  załączniku  22-16.

Stan prawny 27.10.2016

PODSTAWA PRAWNA:

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny

Chciałbyś zadać pytanie naszemu ekspertowi?

Proces uzyskania odpowiedzi jest prosty!

3 kroki - porady prawne PiL 2016

Tak, chcę zadać nowe pytanie ekspertowi >>

Anna Żurawiecka

Prawnik i politolog; od 2015 r. agent celny; dodatkowo absolwentka Polsko-Amerykańskiej Szkoły Przywództwa. Ekspert z kilkuletnim doświadczeniem w logistyce i Trade Compliance w polskich i międzynarodowych firmach z branży logistycznej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG. Biegle posługuje się jęz. angielskim.

Sprawdź również

Komentarze do artykułu:

 1. Dzień dobry,
  15 stycznia zmieniła się nazwa mojej firmy( reszta danych pozostała bez zmian)
  Czy muszę poinformować o tym firmy którym wystawiłem długo terminową deklarację dostawcy przed 15 stycznia? I powinienem wystawić im nowy dokument z właściwą nazwą od dnia 15.01?

  Pozdrawiam

  1. Witam serdecznie,
   Najlepiej jest poinformować o fakcie firmy, którym Pan wydał długoterminową deklarację dostawcy, tak, aby wszystko się zgadzało z tym co Państwo deklarują w takich dokumentach. Są to bowiem pisma wywołujące skutek prawny w postaci potwierdzania pochodzenia towarów sprzedawanych kontrahentowi i umożliwia, w określonych przypadkach, zastosowanie preferencji.

   Pozdrawiam
   Anna Żurawiecka

 2. Witam,
  Firma jest producentem towaru który wysyła do Chile, będzie wystawiany dok. EUR.1.
  Kto powinien wystawić długoterminową deklarację dostawcy, nadawca towaru, który jest jednocześnie producentem towaru czy dostawca materiałów użytych do wytworzenia produktu.

  Pozdrawiam

 3. Witam,
  Firma jest producentem towaru który wysyła do Chile, będzie wystawiany dok. EUR.1.
  Kto powinien wystawić długoterminową deklarację dostawcy, nadawca towaru, który jest jednocześnie producentem towaru czy dostawca materiałów użytych do wytworzenia produktu.

  Pozdrawiam

  1. Witam serdecznie,
   Pani Elżbieto – poproszę o kontakt telefoniczny – 690 999 406 – najlepiej jutro z rana, to z miłą chęcią dowiem się więcej szczegółów i będę w stanie Pani doradzić co do stanu faktycznego.
   Pozdrawiam
   Anna Żurawiecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.