Kiedy należy wystawić długoterminową deklarację dostawcy?

image_pdfimage_print

Pytanie klienta

Nasz spółka importuje towary z Singapuru, które dostarczane są do Polski drogą morską. Wraz z przybyciem towaru do portu w Gdyni, produkty są transportowane do naszego składu celnego, gdzie następuje zapakowanie ich w kartoniki pojedyncze i zbiorcze (jest to przetwarzanie pod nadzorem). Następnie towary są wprowadzane do obrotu przez naszą agencję celną i sprzedawane do klienta. W ostatnim czasie klient, któremu sprzedajemy gotowy produkt, powrócił do nas z prośbą o wystawienie długoterminowej deklaracji dostawcy o preferencyjnym pochodzeniu.

PYTANIE: Czy powinniśmy taką deklarację przygotować dla klienta? 

Odpowiedź

Długoterminowa deklaracja dostawcy została uregulowana w rozporządzeniu RE nr 1207/2001 z dnia 11 czerwca 2001 r. w sprawie procedur ułatwiających wystawianie świadectw przewozowych EUR.1, sporządzanie deklaracji na fakturze i formularzy EUR.2 i wydawanie zezwoleń niektórym upoważnionym eksporterom w ramach przepisów regulujących handel na warunkach preferencyjnych między Wspólnotą Europejską i niektórymi krajami. Zgodnie z art. 4 jeżeli dostawca systematycznie zaopatruje określonego odbiorcę w towary, których status pochodzenia w odniesieniu do preferencyjnych reguł pochodzenia pozostaje przez dłuższy czas bez zmian, można przedłożyć mu jedną deklarację dostawcy, tzw. długoterminową deklarację dostawcy, obejmującą kolejne wysyłki tych towarów do klienta. Dokument ten może zostać wystawiony na okres do jednego roku od dnia przedłożenia deklaracji; może również zostać wystawiony z mocą wsteczną. W takich przypadkach, jej ważność nie może przekroczyć okresu roku od chwili jej wprowadzenia.

W przypadku, gdy towary przeszły obróbkę lub przetwarzanie na terenie UE bez uzyskania statusu preferencyjnego pochodzenia towarów dostawca wystawia długoterminową deklarację dostawcy dla produktów nieposiadających statusu preferencyjnego pochodzenia.

W sytuacji Państwa spółki, produkty, które zostały importowane i pochodzą z Singapuru i które przeszły proces przetwarzania pod nadzorem w taki sposób, że koszty opakowania były niższe niż wartość produktu, nie zmieniają swojego statusu pochodzenia. Powoduje to, że jedyną deklaracją, jaką Państwo są w stanie wydać to długoterminowa deklaracja dostawcy dla produktów nieposiadających statusu preferencyjnego pochodzenia.

Wzór takiego dokumentu można znaleźć w załączniku nr 4 do przedmiotowego rozporządzenia.

Stan prawny 07.02.2016

PODSTAWA PRAWNA:

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1207/2001 z dnia 11 czerwca 2001 r. w sprawie procedur ułatwiających wystawianie świadectw przewozowych EUR.1, sporządzanie deklaracji na fakturze i formularzy EUR.2 i wydawanie zezwoleń niektórym upoważnionym eksporterom w ramach przepisów regulujących handel na warunkach preferencyjnych między Wspólnotą Europejską i niektórymi krajami oraz uchylające rozporządzenie (EWG) nr 3351/83

Chciałbyś zadać pytanie naszemu ekspertowi?

Proces uzyskania odpowiedzi jest prosty!

3 kroki - porady prawne PiL 2016

Tak, chcę zadać nowe pytanie ekspertowi >>

Anna Żurawiecka

Anna Żurawiecka

Prawnik i politolog; od 2015 r. agent celny; dodatkowo absolwentka Polsko-Amerykańskiej Szkoły Przywództwa. Ekspert z kilkuletnim doświadczeniem w logistyce i Trade Compliance w polskich i międzynarodowych firmach z branży logistycznej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG. Biegle posługuje się jęz. angielskim.

Sprawdź również

Komentarze do artykułu:

  1. Dzień dobry, nasza firma jest kontraktowym producentem elektroniki. Wykonujemy montaż elektroniki na podstawie dokumentacji klienta. Często zamawiamy same płyty PCB z Chin, jako składowe części wykonywanego produktu. Jeden z naszych klientów wezwał nas do przedstawienia długoterminowej deklaracji o preferencyjnym pochodzeniu. Czy możemy przedstawić taki dokument, gdy pozostałe elementy urządzenia są zakupione od polskich dystrybutorów?
    A jak jest w przypadku, gdy klient zamawia tylko płyty PCB? My sprowadzamy je z Chin i tylko przepakowujemy. Jaki dokument wtedy wystawić.
    Bardzo dziękuję za pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.