Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług transportowych?

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
image_pdfimage_print

Pytanie czytelnika

Prowadzę firmę transportową, która świadczy usługi przewozu na terenie naszego kraju. Rozliczam się z urzędem skarbowym w systemie miesięcznym. Wiem, że ustawa o VAT była ostatnio zmieniana, a aktualnie wystawiłem fakturę za wykonaną przez siebie usługę transportową w dniu 6 grudnia, ponieważ dnia 5 grudnia wykonałem przewóz z miejsca załadunku w Strykowie do Olsztyna. Płatność za fakturę została uregulowana przez klienta dnia 23 grudnia 2016 r.

Pytanie: Kiedy powstaje obowiązek podatkowy i kiedy powinienem tą fakturę ująć w rozliczeniu podatkowym?

Odpowiedź

Kwestię opodatkowania usług transportowych reguluje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Aby móc wskazać, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, warto wyjaśnić co te pojęcie właściwie oznacza.

Powstanie obowiązku podatkowego oznacza w uproszczeniu obowiązek ujawnienia czynności w ewidencji VAT w dniu powstania obowiązku podatkowego oraz ujęcia jej we właściwej deklaracji VAT za okres, w którym taki obowiązek podatkowy powstał.

Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem usługi przewozu powstaje:

  • Z chwilą dokonania dostawy towarów / wykonania usługi.
  • W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę;
  • Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi;
  • Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi (art. 19 ust. 5 ustawy o VAT).

Zatem w przedstawionym przez Pana pytaniu, obowiązek podatkowy powstanie dnia 5 grudnia, tj. wraz z dokonaniem zapłaty za przewóz przez kontrahenta, gdyż wystąpiła ona wczesniej niż wykonanie usługi lub wystawienie faktury. Tym samym usługa ta powinna być ujęta w ewidencji prowadzonej na miesiąc grudzień 2016 i powinna zostać rozliczona w deklaracji VAT do 25 stycznia 2017 r.

Stan prawny 01.01.2017

PODSTAWA PRAWNA:

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Chciałbyś zadać pytanie naszemu ekspertowi?

Proces uzyskania odpowiedzi jest prosty!

3 kroki - porady prawne PiL 2016

Tak, chcę zadać nowe pytanie ekspertowi >>

Anna Żurawiecka

Anna Żurawiecka

Prawnik i politolog; od 2015 r. agent celny; dodatkowo absolwentka Polsko-Amerykańskiej Szkoły Przywództwa. Ekspert z kilkuletnim doświadczeniem w logistyce i Trade Compliance w polskich i międzynarodowych firmach z branży logistycznej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG. Biegle posługuje się jęz. angielskim.

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *