„Elektroniczne giełdy transportowe” – recenzja

image_pdfimage_print

INFORMACJE PODSTAWOWE:

Redakcja Jarosław Sosnowski, Łukasz Nowakowski
Wydawnictwo Difin S.A.
Rok wydania 2015
Liczba stron 208
ISBN 978-83-7930-790-6
Zakup książki przez Internet Księgarnia Difin

Elektroniczne giełdy transportowe z pewnością zrewolucjonizowały sposób funkcjonowania firm transportowych i spedycyjnych w ostatnich latach. Zaspokajają one jedne z najważniejszych potrzeb firm takie jak szybki i łatwy dostęp do informacji, czy wgląd do danych na temat zweryfikowanych i solidnych partnerów biznesowych. Książką, która ostatnio ukazała się na rynku i w dogłębny sposób analizuje zagadnienie elektronicznych giełd transportowych jest publikacja napisana pod redakcją Jarosława Sosnowskiego i Łukasza Nowakowskiego pt. „Elektroniczne giełdy transportowe” wydana przez wydawnictwo Difin S.A.. Monografia składa się z sześciu rozdziałów; opatrzona jest również wstępem, zakończeniem, bibliografią, spisem tabel, wykresów i rysunków. Całość zawiera 208 stron.

Elektroniczne giełdy transportowe jako instytucje regulujące procesy logistyczne

Zaczynając czytać książkę zapoznajemy się z główną charakterystyką giełd transportowych. Poznajemy na czym polega ich wkład w branżę logistyczną, jak je dzielimy i jakie są najbardziej cenione portale oferujące usługę giełdy transportowej. Całość tych informacji jest opatrzona licznymi wykresami, które w łatwy sposób prezentują analizowane dane oraz zdjęcia. Autorzy skupili się na przedstawieniu wpływu elektronicznych giełd transportowych na rozwój kabotażu opierając się na przykładzie polskich firm transportowych.

Nowe wartości generowane na elektronicznych giełdach transportowych

Rozdział drugi rozpoczyna się od analizy oczekiwań użytkowników elektronicznych giełd transportowych jak i korzyści z ich użytkowania. Możemy zapoznać się także z wynikami badań przeprowadzonych w tym zakresie przez autorów, wskazującymi za co firmy spedycyjne czy transportowe chwalą sobie giełdy transportowe; są nimi łatwy dostęp do większej liczby firm, zmniejszenie pustych przejazdów, zwiększenie szybkości realizacji zlecenia i dostęp do aktualnych przepisów prawnych oraz warunków drogowych. Autorzy wskazują również jak giełdy transportowe mogą wpłynąć na eliminację ryzyka prowadzenia biznesu zwłaszcza w kontekście płynności finansowej i monitorowania firm będącymi nieuczciwymi na rynku.

Regulacje prawne i procedury transakcyjne na elektronicznych giełdach transportowych

Kolejny rozdział monografii został poświęcony przepisom prawa polskiego jak i międzynarodowego regulującym transport. Omówiona została Konwencja CMR z 1956 r. o międzynarodowym transporcie drogowym, Konwencja ADR z 1957 r. o przewozie drogowym towarów i ładunków niebezpiecznych, Konwencja o znakach i sygnałach drogowych z 1968 r. i Konwencje ATP i TIR odpowiednio z 1970 r. i 1975 r. Szczególną uwagę autorzy poświęcili na krajowe prawo przewozowe, w tym porównanie dwóch najważniejszych umów występujących w transporcie, tj. umowy spedycji i przewozu. To co przykuwa szczególnie uwagę w tej części publikacji to łatwy i przystępny sposób opisania procedury wypełnienia listu przewozowego oraz jego charakterystyka w kontekście jego roli w transporcie.

Autorzy w rozdziale czwartym zatytułowanym „Procedury transakcyjne na elektronicznych giełdach transportowych” przedstawiają jak w prosty sposób zarejestrować się do najważniejszych portali giełdowych, jak przeprowadzić transakcję handlową, jak wyszukać odpowiedniego przewoźnika do zlecenia, oraz jak weryfikować jego wiarygodność i rzetelność firmy zlecającej. Wszystko to opatrzone zostało zdjęciami prezentującymi krok po kroku jak dokonać wszystkie najważniejsze czynności na portalach.

Technologie teleinformatyczne wykorzystywane przez elektroniczne giełdy transportowe

Rozdział piąty książki poświęcony jest innym technologiom, jakie wspierają działanie giełd transportowych. Możemy do nich zaliczyć platformy dedykowane do przetargów, komunikator giełdowy, mapy wspierające zarządzanie flotą i monitoring statusu realizacji zlecenia. Ostatni rozdział książki został dedykowany zagrożeniom i systemom zabezpieczeń technologii internetowej w działaniu elektronicznych giełd transportowych. Autorzy przedstawiają główne ryzyka związane z korzystaniem z Internetu w tym z elektronicznych platform użytkowych. Wyjaśniają również takie pojęcia jak: sniffing, spoofing, cracking,hacking i hijacking. Przedstawiają najważniejsze sposoby, które mogą uchronić firmę w przestrzeni internetowej.

Podsumowanie

Monografia „Elektroniczne giełdy transportowe” jest pozycją godną polecenia dla wszystkich uczestniczących w procesie przewozu oraz osób zainteresowanych tą tematyką. Zarówno firmy spedycyjne, przewozowe, dostawcy, czy odbiorcy ładunku znajdą w niej masę praktycznych informacji z zakresu giełd transportowych. Studenci, dzięki książce, będą w stanie zapoznać się z tym, czym są giełdy oraz jak można się po nich w łatwy sposób poruszać. Co książkę jeszcze wyróżnia? Praktyczne przedstawienie tematu, łatwość przekazania treści i wzbogacenie ich o liczne rysunki i wykresy pomagające zrozumieć poruszany problem. Autorom udało się dogłębnie poddać analizie problem giełd transportowych poprzez wskazanie ich wpływu na szeroko rozumianą branżę transportową. Przedstawili oni także prawne aspekty funkcjonowania firm spedycyjnych i transportowych. Ujęli również najważniejsze elementy związane z ryzykiem działania w Internecie jak i ochroną przed utratą danych „wrażliwych” w wyniku korzystania z internetowych portali.

plusPLUSY MONOGRAFII „ELEKTRONICZNE GIEŁDY TRANSPORTOWE”

  • Praktyczny charakter omawianych treści
  • Liczne wykresy i zdjęcia wzbogacające treść;
  • Chronologia poruszanych treści;
  • kompleksowy charakter publikacji.

MINUSY MONOGRAFII „ELEKTRONICZNE GIEŁDY TRANSPORTOWE”:

  • brak zdjęć, które prezentowałyby sposób logowania i korzystania z giełd transportowych poza Trans.eu oraz TimoCom

NASZA OCENA: 7 out of 10 stars (7 / 10)

 

Anna Żurawiecka

Prawnik i politolog; od 2015 r. agent celny; dodatkowo absolwentka Polsko-Amerykańskiej Szkoły Przywództwa. Ekspert z kilkuletnim doświadczeniem w logistyce i Trade Compliance w polskich i międzynarodowych firmach z branży logistycznej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG. Biegle posługuje się jęz. angielskim.

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.