Kurs ADR. Czy warto mieć uprawnienia ADR?

image_pdfimage_print

Zainteresowanie tematyką prawidłowego i bezpiecznego transportu towarów niebezpiecznych w ostatnim czasie znacznie wzrosło. Przekłada się to wprost na zwiększenie liczby kierowców decydujących się na kurs ADR oraz na ilość podpisywanych przez doradców umów o wyznaczenie DGSA.

Czy warto mieć uprawnienia ADR, aby przewozić towary niebezpieczne?

Do przewozu towarów niebezpiecznych w ilościach nie wymagających oznakowania pojazdu tablicami ostrzegawczymi (barwy pomarańczowej), czy zaświadczenie o ukończeniu szkolenia ADR (czyli kursu ADR) nie jest wymagane. Należy jednak pamiętać, że kierowca, zgodnie z wymaganiami umowy międzynarodowej ADR, powinien przejść tzw. szkolenie ogólne i stanowiskowe, które zapozna go z podstawowymi wymaganiami bezpiecznego transportu towarów niebezpiecznych. Szkolenie takie przeprowadzane jest przez doradcę ds. bezpieczeństwa, który wydaje odpowiednie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia (brak szkolenia – kara 2000 zł).

Towary niebezpieczne nie tracą swoich właściwości tylko dlatego, że jest ich niewiele w pojeździe. Bez względu na ich ilość  kierowca powinien mieć świadomość stwarzanych zagrożeń. Sytuacja, w której kierowca przewozi ADRy na wyłączeniu bez znajomości klasyfikacji i innych podstawowych informacji na temat przewozu towarów niebezpiecznych niestety jest dość częsta.  Jest to niebezpieczne zarówno dla samego kierowcy jak i dla społeczeństwa.

Czy warto korzystać z wyłączeń spod przepisów ADR? Oczywiście, że tak. Po to one są. Należy jednak pamiętać, że zwolnienia spod przepisów nie zwalniają kierowce z obowiązku odbycia przeszkolenia. Kierowca musi przejść szkolenie ogólne i stanowiskowe przeprowadzone przez doradcę DGSASzkolenie to wprawdzie trwa krócej niż kurs podstawowy na przewóz towarów niebezpiecznych, ale zgodnie z przepisami ADR jest tak samo obowiązkowe jak kurs ADR dla kierowców przewożących towary niebezpieczne pojazdami wymagającymi oznakowania tablicami ostrzegawczymi. Za brak takiego szkolenia przewidziane są kary a kontrolujący podczas kontroli pojazdu ma prawo do tego, żeby sprawdzić czy kierowca odbył szkolenie.

To może jednak Kurs ADR – czyli szkolenie podstawowe dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne?

Oczywiście, że TAK. Jeśli przewozisz lub chcesz przewozić towary niebezpieczne to zainwestuj 400-500 zł oraz 24 godziny w szkolenie ADR. Transport jest specyficzną branżą. Mentalność jest taka, że kierowca powinien jeździć a nie wysiadywać na salach szkoleniowych, ale jeśli oczekujemy profesjonalizmu to odpowiednie szkolenia też muszą być brane pod uwagę. Ośrodków szkoleniowych oferujących szkolenia ADR jest dużo, w każdym większym mieście znajdą się tego typu kursy.

Ustawowo szkolenie trwa 24/25 godzin w zależności od ilości kursantów. W jednym dniu nie może być przeprowadzonych więcej niż 8 – 45 minutowych zajęć. Tym samym nie da się zgodnie z prawem przeprowadzić kursu podstawowego ADR  w jeden dzień. Osoby uzyskujące uprawnienia w taki sposób mogą je szybko stracić.

Źródło: http://niebezpiecznalogistyka.pl/

Sylwia Zielińska

Doradca ds. bezpieczeństwa ( ADR, IMDG - Code) , prawnik, logistyk, wykładowca akademicki i certyfikowany trener. Od 2003 roku związana z branżą logistyczną, gdzie zajmuje się doradztwem i szkoleniami. Na co dzień pomaga firmom realizować skomplikowane obowiązki w zakresie transportu/załadunku/rozładunku oraz magazynowania towarów niebezpiecznych.

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.